Romanova garáž

Moskvič 412 - Banán, rok výroby 1974

Již jako malý kluk jsem se vozil ve vínově červeném Moskviči, který tehdy plnil úlohu rodinného vozu. Auto mělo ještě stylové řazení pod volantem, a když ho táta prodával, tak bylo v dokonalé kondici. Tehdy bylo nahrazeno novějším a modernějším vozem, a tak táta už prostě pro Moskviče neměl využití. Léta utíkala a jezdilo se s mnoha automobily mnoha značek, ale vzpomínka na vínově červenou 408/1 u Romana silně přetrvávala. I dnes ho to moc mrzí.

Moskvič 412     Moskvič 412

Člověk se ale nemá vzdávat, a tak se Roman na sraze Moskvičů v roce 2011 rozhodl, že se chce opět vozit v Moskviči a začal hledat. Intenzivní hledání bylo naplněno v červenci 2011, když se Roman stal majitelem vlajkové lodi z Pardubic. Ano, mnozí z nás již tohle auto dlouho znají jako Banána, o kterého se dříve staral Jirka Reitmaier.

Moskvič 412     Moskvič 412

I když bylo auto udržované, tak to byla hlavně v dřívější době provozka, na které se podepsal zub času. A právě ten se zahryznul do karosérie vozu. Necelý rok po koupi se proto rozjela generálka, a to nejen karosérie. Dělaly se všechny blatníky, prahy, nové přední čelo, veškeré těsnění na dveřích a kufru, také se opískovala kola a stříkla se komaxitem. Po karosářské práci to samozřejmě chtělo nový lak. Roman chtěl zachovat původní odstín, takže to bylo jasné. Opět odstín Banána ! Dále se dělal karburátor, seřídil se motor, udělala se generálka brzd, přetěsnila se převodovka a další věci. Také interiér si prošel malou změnou. Nové je dveřní čalounění a zavazadlový prostor dostal nové koberečky. Bylo toho samozřejmě více, ale to by se sem už skutečně nevešlo.

Moskvič 412     Moskvič 412

Tímto by také chtěl Roman poděkovat za perfektně odvedenou práci při renovaci jeho 412. Obrovskou zásluhu tady mají Jaromír Švaněk a Pavel Fridrych z Brandýsa nad Labem, a také Jindřich Holub z Ústí nad Labem. Málokdo ale ví, že v době, kdy probíhala renovace Banána, si Roman prošel těžkou a zákeřnou nemocí a vlastně se vůbec nevědělo, co bude dál. I přes obrovskou nejistotu, přes nemocenskou, při níž to bylo s financemi katastrofální, se na autě makalo naplno ! Tohle všechno by ale nebylo možné, kdyby Roman neměl skutečnou oporu ! Tou byla Danka, která si s Romanem prošla skutečným křestem ohněm v této těžké době a neustále Romana podporovala. Bez Danky by tohle všechno opravdu nešlo. Proto jí patří daleko víc, než jen obrovský dík.

Moskvič 412     Moskvič 412

V současné době již je všechno tak, jak má být. Banán už je v dokonalé kondici a dělá parádu nejen na srazech Moskvičů. A co Roman s Dankou? Ti si konečně mohou vychutnávat projížďky v ševelící 412. Vždyť si to přece zaslouží.

Moskvič 412     Moskvič 412

 


© 2009 moskvichklub.cz          Pro případné dotazy nás kontaktujte na info@moskvichklub.cz