Moskvič Ivan Susanin

( prototyp - 1999 )

Jedná se o prototyp na základech Moskviče 2141 Aleko s pohonem všech kol vyrobeným v roce 1999 v závodě AZLK. Karosérie modelu Aleko byla upravena pro snadnější usazení na universální podvozek z konstruktérských dílen UŠAT.

Moskvič Ivan Susanin

Hlavní ocelovou část rámu tohoto universálního podvozku tvoří prostorový rám svařený z trubek obdélníkového průřezu. Komponenty pro pohon všech kol byl shodný s vozem VAZ Niva. Jednalo se o převodovku, rozdělovací převodovku a kardanové hřídele. Nápravy s mezinápravovou převodovkou s uzamykatelnými diferenciály byly použity z vozu LUAZ. V dílnách UŠAT však měli svou vlastní představu a tomu odpovídalo i zajímavé rozložení těchto komponent. Pod přední kapotou se nacházel osvědčený motor VAZ 2106. Při pečlivějším pohledu do motorového prostoru, přesněji na místo, kde se běžně nachází kryt spojky, tak zde nic není. Není zde motor spojený s převodovkou na pevno šrouby, tak jak jsme zvyklý, ale je propojený mezi-hřídelí vybavenou kloubem a přídavným tlumičem torzních kmitů. Proč? Za prvé, prostorové uspořádání pohonné jednotky snižuje požadavky na uspořádání motorového prostoru a umožňuje instalovat širokou škálu motorů a karosérií na podvozek s pohonem všech kol. V UŠAMu byla zpracována technická dokumentace této platformy pro čtyři moduly: AZLK ( hatchback a pickup ) a Volha Gaz ( sedan a kombi ). Za druhé, převodovka posunutá dále do středu zlepšuje celkové rozložení hmotnosti vozu s pohonem všech kol. A konečně zásoba volného prostoru nad přední nápravou umožnila konstruktérům použít jednotné nezávislé zavěšení všech čtyř kol na příčných listových pérech. A kam se poděly vzpěry McPherson? Jejich roli jako vodících prvků zavěšení nahradily trojúhelníkovými tenkými rameny s gumovými dorazy. Díky těmto úpravám byla zajištěna lepší průchodnost terénem. Celkový vzhled Susaninu od běžného Aleka je jen v detailech. Vpředu přibyl menší ocelový rám, který chrání přední část vozu v terénu, taktéž i kovová výztuha obou prahů a plastové podběhy všech kol.

Pro otestování jízdních vlastností jak na silnici tak i v terénu si vybrali konstruktéři oblast zvanou Krylatskoye, která se nachází na západním okraji Moskvy. Zde se nacházely zamrzlé lesní i polní cesty, zasněžené pole i zarostlé louky. Na všech těchto površích se Susanin pohybuje velmi jistě, jízda je nečekaně dobrá a přijatelná úroveň vibrací podněcuje k rychlejší jízdě. A právě při rychlé jízdě se ukázal první nedostatek. Strop vozu je příliš nízko a po několika nárazech hlavou o levou horní část střechy a také o samotnou střechu noha sama uvolní plynový pedál a my zvolníme. Přejíždíme houštiny a vysoké trávy a ocitáme se na klikaté cestě pokryté rovnoměrnou vrstvou sněhu a ledu. Zrychlený výjezd do zatáčky, plynulý prokluz všemi čtyřmi koly, mírná korekce plynem a další rovinka. Žádné překvapení se nekoná. Auto dobře drží svou stopu. Nyní další test. Volant lehce doleva, zařazený první rychlostní stupeň a auto pomalu sjíždí z krátkého svahu do rokle se strmostí pětadvaceti stupňů. Zapínáme spodní řadu převodovky a snažíme se vyjet nahoru. Žádný problém. Dále dlouhé travnaté stoupání, zase dolů a nahoru, nahoru pod šikmým úhlem, nahoru přes hranu. Ano, rámová konstrukce s nezávislým zavěšením všech kol je věc! Vůz při stoupání do příčné vyjeté koleje narazí na překážku prahem a po vteřině přemýšlení se přidrží kolem země a poté pokračuje ve stoupání. Pověsit Susanina diagonálně nebylo jednoduché a z takových situací se dostal celkem rychle. Stačilo použít jeden z mezikolových zámků. Susanin se ze situace klasického diagonálního zavěšení dostane jednoduše, stačí zapnout jeden z mezikolových zámků. Po několika hodinách projíždění roklí dali konstruktéři vozu povel Stop!. A začali vyhodnocovat převážně negativa vozu těchto terénních zkoušek. Našli jich rovných pět. Na jedné straně vozu promáčknutý práh, uvolněný akumulátor, přetržený vodič od startéru, prasklý zadní nárazník a zaseknutá uzávěrka předního mezinápravového diferenciálu. Dále uvedli, že by bylo dobré zaměřit se i na motor, který by měl být dovybaven jímkou na zachytávání oleje z odvětrávání klikové skříně, aby nedocházelo při větších náklonech k nasávání oleje do sání. Taktéž řízení vyžaduje vylepšení, aby se snížila námaha na volant a zvýšila se citlivost. Poslední nevýhoda je větší naklánění při jízdě na veřejných komunikacích. Po této kritice se přesto všichni shodli, že nemají právo autu tyto nedostatky vyčítat, protože Ivan Susanin ve svém současném stavu není nic jiného než zkušební model, který podnikl svůj první výlet do terénu. Buďme proto shovívaví. Závěrem se shodli, že jakmile inženýři vyladí konstrukci pohonů s dálkovým uzamykáním diferenciálu, namontují dobře fungující převodovku a vylepší řízení, bude Susanin perfektní automobil. Další úpravy vozu se již nekonaly a projekt byl ukončen. Vůz byl vyroben pouze v jednom jediném kuse.

Universálním podvozek UŠAT a jeho parametry:

Pro vozidla Azlk - 2141, -2335, Gaz - 2410, -2402
Motory VAZ
Renault F3R, F4R a F7R
ZMZ-406.10
Zpřevodování rozdělovací převodovka,
mezinápravová převodovka s uzamykáním diferenciálu
Rozměry  

rozvor

2 685 až 3 600 mm

rozchod kol

1 480 až 1 560 mm

délka

4 450 až 5 500 mm

šířka

1 740 až 1 800 mm

váha

1 550 až 1 980 kg
Podvozek  

přední

nezávislé zavěšení kol na listovém péru

zadní

nezávislé zavěšení kol na listovém péru
Řízení hřebenové
Brzdy  

přední

kotoučové, hydraulické

zadní

kotoučové, hydraulické

Foto vozu:

Moskvič Ivan Susanin  Moskvič Ivan Susanin  Moskvič Ivan Susanin  Moskvič Ivan Susanin  Moskvič Ivan Susanin


© 2010 moskvichklub.cz          Pro případné dotazy nás kontaktujte na info@moskvichklub.cz