Moskvič 2144 Istra

( 1985 - 1991 - prototyp )

Moskvič Istra

Práce na projektu započali již v roce 1985 ve speciálně vytvořeném designovém studiu plánování UKER AZLK Group a uváděli ho v rámci projektu - Auto roku 2000.

Vůz získal jméno Istra a vzhledem k jeho zaměření na budoucnost, to bylo doslova nabitý bezprecedentní řešení pro domácí automobilový průmysl. Aerodynamická karosérie je vyrobená z hliníku a součinitel odporu vzduchu činil 0,149. Při bočním pohledu zaujme absence středového sloupku. Jediný boční dveře se otevírají pohybem směrem vzhůru a současně poskytují přístup k oběma řadám sedadel. Vůz byl vybaven řadou zařízení jak aktivní tak i pasivní bezpečnosti: airbagy, bezpečnostní pásy s předpínači, brzdový systém abs, výhledové scanery, které promítají obrázky na středovou obrazovku a z té jsou potom promítány na holografický display na čelním skle - dnešní obdoba hand up display ( účel tohoto systému má varovat řidiče v podmínkách špatné viditelnosti na možné překážky na silnici ). Další zajímavostí je systém, který řeší problémy v palubním diagnostickém systému, na rozdíl od podobných systémů dnes. Při poruše diagnostický systém Istra zobrazí detailní informace o existující poruše a jejich řešení. Istra byla vybavena vzduchovým odpružením a světlá výška je elektronicky regulována v závislosti na rychlosti vozidla a typu povrchu vozovky.

Samostatnou kapitolu je motor. Pro instalaci do vozu byl nabídnut tříválcový turbodiesel ELKO 3.82.92T ( později byl nabídnut původní motor, který byl založený na technologii ELKO ) z německé společnosti Elsbett s kapacitou 82-95 koňmi a pracovnímu objemu 1,45 litrů, s proměnlivým časováním. O přenos síly se postaral automat s plynule měnitelným převodem ( CVT ), který poháněl přední kola. Síla motoru a nízká pohotovostní hmotnost pouhých 700 kg udává vozu maximální rychlost až 185 km/h. Spotřeba paliva na ujetých sto kilometrů činila 2,2 - 3,5 litrů v závislosti na režimu jízdy. Hlavním rysem tohoto motoru byla možnost použití více druhů paliv. Kromě běžné motorové nafty by mohli být použity petrolej, topný olej, benzínodieselové směsi, která se skládala z 20 procent z benzínu nebo nerafinovaného rostlinného oleje, např.řepkového.

Při zkoumání otázky masové výroby vypluly na povrch celé řady problémů spojené s potřebnými změnami designu karosérie až po motor ( navrhovaná verze motoru byla netechnologická pro hromadnou výrobu ). Hlavním problémem bylo ale financování projektu.

Technické informace:

Základní údaje:   Motor:  
Typ karosérie

sedan

Typ

ELKO 3.82.92T

Počet dveří

2

Objem

1 450 cm3

Počet míst k sezení

5

Druh rozvodu

OHC

Délka

4 400 mm

Výkon

82 až 95 koní

Šířka

1 700 mm

Maximální rychlost

185 km/h

Výška

1 335 mm

Zrychlení z 0 na 100 km/h

12 sekund

Rozvor

2 550 mm

Druh paliva

diesel

Rozchod kol vpředu / vzadu

1 440 / 1 440 mm

Spotřeba paliva při 90 km/h

2,2 litrů

Pohotovostní hmotnost

700 kg

Spotřeba paliva při 120 km/h

3,2 litrů

Celková hmotnost

1 100 kg

Spotřeba ve městě

3,5 litrů

Fotogalerie vozu:

Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra  Moskvič Istra


© 2010 moskvichklub.cz          Pro případné dotazy nás kontaktujte na info@moskvichklub.cz