Současnost

Moskvič na Rallye Tatry ( 1975 - 1983 )

Napriek tomu, že Rallye Tatry bola započítavaná do PMP od roku 1972, zborná sa jej zúčastnila prvý krát až v roku 1975.

1975

Na štart pretekov do Popradu, ktoré sa konali 27 - 28.9.1975 priviezli 4 Moskviče 412, no pre technických komisárov bolo prekvapením, keď videli hlavu 2xOHC, ale to aj tak nebolo nič, na 8 tlmičov perovania čumeli a neveriacky krútili hlavami až vedúci zbornej musel doniesť homologizačný list aby ich vôbec pustili a Lada 2103 jedna s posadkou Anatoli Kozyrčikov-Galina Kozyrčíková.

Na štart v Poprade sa postavilo dokopy 104 posádok, trať merala 752 kilometrov. Súťaž družstiev vyhrali poliaci a najlepšia dvojica boli Jarosziewicz -Zyszkowski na Fiate 124 Abarth. Cieľ uvidelo 59 posádok.
A čo Moskviče, ako si počínali?? Ako vždy-koľko na štarte-toľko v cieli, najlepšia bola posádka Brundza-Brum skončili na 5-tom mieste absolútne, 10-ta bola posádka Sprukt-Iselev, Agišev-Titov dotrepali Moskvič na 13-tom mieste a posledná štvrtá posádka Grigoriev-Semenov až na 24. Mieste.

Pristavil by som sa pri tej najväčšej legende akú zborná mala- Stasys Brundza, na tejto rallye ho mal československý divák možnosť vidieť prvý krát, zo stránok časopisov ale hlavne z rozprávania pamätníkov sa dá aj dnes po takej dlhej dobe vycíť, že aj keď štartoval „len“ s Moskvičom, čo s ním stváral v zákrutách sa im vrylo do pamäti na trvalo, obzvlášť tým čo na ňom vtedy bežne jazdili po cestách ČSSR.

Jeden ju opísal takto: „Keď vyšiel na mestský okruh najprv sme sa smiali, 112 koní s ním nejako nehýbalo, teda čakali sme asi viac, no keď začal krúžiť po trati tak sme neverili vlastným očiam, nájazd...no to nebol nájazd - to bol nálet!!!, bol tak brutálny, že tí čo stáli bližšie pri trati tak sa začínali chystať utekať, ono to vypadalo, že s nej ide vyletieť, ale riadil ho s takou ľahkosťou, že to bolo až neuveriteľné čo v tom aute je!“

1976

Preteky sa konali 24 - 25.9.1976. Trať pretekov merala 1126 km z toho rýchlostné skúšky 236km a celkovo ich bolo 26, rozdelených do troch etáp. Na štart sa postavilo 63 posádok a medzi nimi boli tri Moskviče, dva Moskviče 2140-1600 rallye, jeden žltý posádka Agišev-Titov, druhý oranžový (jediný 2140-1600 rallye vyrobený v tejto farbe) posádka Grigorjev - Sokolov zrejme z Iževskej automobilky a poslednú posádku tvorili Brum - Chtin na Moskviči 412.

Veľký debut nového auta, ktorý vznikol z moskviča z ktorého automobilka vyrobila vrátane modifikácii(taktiež typov SL a SL 1600 rallye) takmer polovicu všetkých aut čo vyrobila sa žiaľ nekonal, je síce pravda, že do cieľa došli všetky tri, vrátane 412-ky, v absolútnom hodnotení bol najlepší Agišev na až 12. mieste a tretí v triede, Grigoriev 15-ty, Brum na 412-ke skončil na 17.mieste z 37. posádok čo došli do cieľa.
Absolútnym víťazom sa stal Hubáček na Alpine-Renaulte A110.

1977

Preteky sa konali 24 - 25.9.1977. Dĺžku pretekov nepoznáme ale vieme, že mala 27 rýchlostných skúšok, rozdelených do troch etáp. Na štart sa postavilo 73 posádok a medzi nimi bol aj jeden Moskvič 2140-1600 rallye s posádkou Agišev-Titov a štartovným číslom 29 na dverách.

Na začiatok treba povedať, že v starých časopisoch sa vraví, že cieľ neuvidel, no výsledková listina vraví o niečom inom. Trať pretekov bola nesmierne náročná na techniku a odolnosť závodných špeciálov o čom svedčí aj fakt, že cieľ uvidelo len 33 aut. Moskvič zo štartovným číslom 29 sa tento krát po trati pretekov preháňal viac-menej nenápadne, okrem jedného zaváhania v RZ 19 Revúca-Železník, (ktorá sa v rámci iných rallye jazdi aj dnes a má názov Peklo), kde bol moskvič pravdepodobne mimo trať nič dramatické neudialo a Jakov ho v konečnom hodnotení dopravil do cieľa na 9-tom mieste absolútne, ale až na 6 mieste v triede. Absolútnym víťazom sa stal Svätopluk Kvaizar na Škode 130 RS a tretí bol Brundza s Ladou.

1979

Keď sa povie Rallye Tatry a Moskvič, všetci spomínajú hlavne na dva ročníky-1975, keď Brundza predvádzal divákom kaskadérske kúsky a potom na rok 1979-čo sa vlastne vtedy stalo??

Preteky sa konali 24 - 25.9.1979. Trať pretekov merala 1080 km z toho rýchlostné skúšky 267km a celkovo ich bolo 24, rozdelených do troch etáp. Na štart sa postavilo 57 posádok a medzi nimi bol oranžový Moskvič 412 z Iževskej automobilky s posádkou Antropov-Brum a na dverách ako na potvoru svietilo číslo 5. Na štart čo bol mestský okruh sa moskviču darilo len priemerne a zajazdil priebežne 13-ty čas. Najlepšie sa im darilo práve v prvej etape, na jednej rýchlostke zajazdili neuveriteľný druhý čas a chvíľu boli priebežne na 5. mieste, ľudia nechápali, moskvič šiel ako drak k tomu miestami snežilo čo ho ešte viac zrýchľovalo, no prišla sobota a s ňou druhá etapa, spočiatku všetko vypadalo výborne, moskvič vypálil ako raketa, hneď v prvej rýchlostke súťažného dňa(RZ9) bol druhý, no potom prišla RZ12 a to akoby uťalo, odvtedy to nešlo..čo sa stalo?? Zhorel piest? Boli mimo trať??

Okrem toho, že staré časopisy spomínajú na unikátnu výmenu zhoreného piestu len zložením hlavy a vybratie troch vložiek valcov, čo nik nechápal, nikto presne nevie ako dlho ten moskvič na 3 valce išiel, len podľa svedectva Jána Galajdu a prezretí výsledkov jednotlivých RZ treba predpokladať, že ruský rallye tank išiel na 3 valce neuveriteľnú polovicu etapy!!! Dokázal dôjsť do Popradu a dokonca bol priebežne po druhej etape na 20-tom mieste zo 43, čo ju došli. No žiaľ tým sa neúspech tohto auta nekončí, prišla nedeľná tretia etapa a RZ18, kde dovtedy statočne bojujúci moskvič zastal a ďalej sa už nikdy nepohol, je to jediný moskvič zbornej z 11-tych moskvičov čo v rokoch 75-82 v Tatrách štartovali, ktorý cieľ pretekov neuvidel.

Absolútnym víťazom sa stal Leoš Pavlík na Renaulte R5 Alpine. V rámci PMP vyhrali bratia Bolshikovci na Lade 21011/2106.

1980

Preteky sa konali 13 - 15.9.1980. Trať pretekov merala 960 km mala 32 rýchlostných skúšok rozdelených do dvoch etáp. Na štart sa postavilo 60 posádok a medzi nimi bol jeden Moskvič 412 z Iževskej automobilky s posádkou Goltsov-Chtin a na dverách mali číslo 61. Ak Tatry 79 máme brať ako najväčšiu smolu, tak smutné Tatry 1980 ako najväčšiu hanbu a to aj napriek tomu, že svojou spoľahlivosťou zachránil zbornej družstvo. V celkovom hodnotení došli síce na 11-tom mieste z 33, čo neni na oko zlé, pravda keby na mieste 7. a 8. neboli Wartburgy a na mieste 12.-tom Trabant, vo svojej triede skončili 6-ty. V celkovom hodnotení vyhral Šedivý s Janečkom na Škode 130 RS. A prečo boli Tatry 1980 smutné? V cieli RZ 26 (Važec-Heľpa) došlo k havárii, ktorú bulharský jazdec Poptashev štartujúci na Lade 21011/2106 neprežil.

1982

Preteky sa konali 10. - 11.9.1982. Trať pretekov merala 830 km mala 33 rýchlostných skúšok rozdelených do dvoch etáp. Tohtoročná rallye Tatry bola zaradená aj do Majstrovstiev Európy. Na štart sa postavilo 74 posádok a medzi nimi bol jeden Moskvič 412 opäť s posádkou Goltsov-Chtin z Iževska a 38-mičkou na dverách. Dalo by sa povedať, že posádku poslali napraviť hanbu z roku 1980 a čo podarilo sa?? Pravdu povediac na prvej rýchlostke zajazdil moskvič až 22 čas ale zo 74 aut čo je celkom dobre ak uvážime, že na štarte stáli Opel Ascona 400, Kadett GT/E, či zopár Renaultov 5 Alpine. Goltsov predvádzal divákom divadlo ako sa na nezničiteľný moskvič patrí, na niektorých rýchlostkách sa mu podarilo zajazdiť aj výborné 4. časy, no začalo to až ku koncu pretekov, moskvič spolu zo štyrmi Ladami 2101/2106 prišli bojovať aj v rámci družstiev, no 3 Lady cieľ neuvideli, ťažkopádny, no veľmi odolný Moskvič tak ako prakticky všade, aj na Majstrovstvá Európy do Popradu prišiel hlavne hájiť česť sovietskeho automobilového priemyslu, keďže družstvo sa im rozpadlo, museli dôjsť 3 autá a došli len 2.

No a ako to dopadlo v cieli teda?? Pre Moskvič pomerne dobre. Skončil na deviatom mieste absolútne teda aj v rámci ME. Absolútnym víťazom sa stal západný nemec Mattig na silnom Opli Ascona 400.

1983

Preteky sa konali 9. – 10. 9. 1983. Rýchlostné skúšky merali 450 km, dokopy ich bolo 33 rozdelených do štyroch etáp. Tohtoročná rallye Tatry bola opať zaradená aj do Majstrovstiev Európy. Na štart sa postavilo 74 posádok, medzi nimi aj zborná ale už len s Ladami no aj tak medzi nimi bol jeden Moskvič 2140 na štart sa prvý a aj posledný krát postavila legendárna posádka z Československých Orlických hôr z dedinky Peklo nad Zdobnicí Vodehnal- Malina, známa ako PEKLO TEAM s 68-mičkou na dverách.

Ako si počínali? Nie veľmi dobre, Moskvič pomaľovaný čertmi cieľ pretekov v Poprade neuvidel.

To bolo naposledy čo diváci mohli vidieť sovietsky rallye tank na trati Rallye Tatry, odvtedy tu už žiadny moskvič neštartoval a sňať zase odštartuje, buď so mnou za volantom alebo s niekym iným respektíve už odštartoval.